Smíchem ke štěstí i lepší imunitě. Obelžete mozek, odvděčí se vám

Usměj se, bude ti líp! Ve chvílích, kdy vám do smíchu není, to možná nezní jako ta nejlepší rada. Vědecké poznatky ovšem dokazují, že pouhý úsměv opravdu dokáže zlepšit náladu.

11.9.2019
Čtení na 5 minut

Zní to trochu zvláštně. Štěstí a úspěch jsou přece to, co nás k úsměvu vede, a ne naopak. Isha Gupta z neurologické kliniky IGEA Brain, Spine & Orthopedics ovšem tvrdí, že úsměv v mozku podněcuje chemickou reakci, při které se uvolňují hormony dopamin a serotonin. „Dopamin zvyšuje naše pocity štěstí, jeho nízká hladina mozek naopak podněcuje k depresi. Serotonin nám zase snižuje úroveň stresu, jeho nízká hladina pak způsobuje vyšší agresivitu a taktéž deprese,“ říká Gupta.

„Fake it till you make it“

Když se usmějete, váš mozek uvěří, že jste šťastní, a začne produkovat výše zmíněné hormony. Vyrobí vám tak skutečné pocity štěstí. Podle poznatků psychoneuroimunologie, vědního oboru sledujícího poznatky vlivu psychiky na imunitní systém člověka, je mozek přímo spojen s imunitním systémem. Pokud trpíme depresí, imunitní systém tím oslabujeme. Pocity štěstí oproti tomu zvyšují tělesnou odolnost.

Na mozek platí i falešný úsměv. Po zaznamenání svalové aktivity totiž uvěří, že se děje něco veselého. Už se neobtěžuje zjišťovat, jestli je smích opravdu od srdce, nebo zda jste jej obelhali. A dokonce i vynucený úsměv dokáže snížit stres a srdeční tep.

Úsměv je mezinárodní

Studie vědců z velšské Univerzity Cardiff zjistila, že lidé, kteří se kvůli injekcím botoxu nemohli mračit, byli v průměru šťastnější než ti, kteří se mračit mohli. Další studie potvrzují, že smích pomáhá tělu bránit se proti stresu, snižuje krevní tlak i srdeční tep v napjatých situacích, a dokonce prodlužuje život.

Cestovatel a spisovatel Clemens Sehi používá úsměv nejen k tomu, aby se sám cítil lépe, ale také jako vítaný konverzační icebreaker: „Když cestujete, brzy si uvědomíte, že úsměv dokáže všechno změnit. Otevírá dveře a srdce těch, jejichž kulturu třeba vůbec neznáte. Úsměv je mezinárodní jazyk, kterému porozumí absolutně každý.“

„Úsměv je nakažlivý nejen proto, jak to vypadá zvenčí, ale také kvůli pocitu, který se za úsměvem skrývá,“ říká zase Jasmine Wang z charitativní organizace Smile Train. „Když se na nás někdo usmívá, cítíme dobré vibrace, díky kterým pak úsměv předáváme dál.“ Nic nás to nestojí. A jestliže tím pomůžeme sobě a zároveň potěšíme někoho dalšího, tak proč se neusmát třeba hned teď?