Rovnátka jsou i pro dospělé. Sedm důvodů, proč si v dospělosti pořídit rovnátka

Může se zdát, že rovnátka jsou jenom pro děti nebo puberťáky. Jenže to už dávno neplatí. Ortodontickou léčbu vyhledává čím dál víc dospělých.

10.9.2019
Čtení na 6 minut

Důvody mají různé. Někdo se chce víc smát na rodinných fotkách, jiný by si přál menší předkus nebo větší sebevědomí. Každopádně popularita rovnátek pro dospělé roste po celém vyspělém světě. Nosí je kdekdo, včetně Toma Cruise. Možná i vy přemýšlíte o tom, že byste do toho praštili. Jenže se bojíte nepohodlí, bolesti a třeba i posměchu. A právě pro vás je tenhle článek.

1. Protože na vašem úsměvu záleží

Je to první věc, které si lidé všimnou. Když se usmíváte, působíte na své okolí pozitivně. Pokud se bojíte ukázat zuby, nejspíš žijete v konstantním nepohodlí a možná kvůli tomu trpí i vaše kariéra a osobní život.

Jistě, rovnátka znamenají život s něčím plastovým v puse po několik měsíců. Což je svým způsobem také nepohodlné. Ale výsledek stojí za to. Konečně se budete moci hrdě usmívat na celý svět. Dalším důležitým argumentem PRO je také fakt, že pokud budete někdy v budoucnu potřebovat dentální implantáty, vaše vlastní zuby musí být pro jejich přijetí rovné.

2. Protože zuby se dají narovnat v jakémkoli věku

Stejně tak, jako se mohou zkřivit. Jako následek zranění, nemoci nebo růstu či vytrhnutí zubů moudrosti. Možná jste je vždycky měli rovné, ale teď už to bohužel není pravda. Možná jste rovnátka nosili jako dítě a čelili jste kvůli tomu posměchu nebo šikaně. Jenže teď už jste dospělí a nikdo se vám smát nebude. Vaše rovnátka nikdo nejspíš ani nezaregistruje. Pokud se obáváte, že se vám kvůli nim bude hůře mluvit, vězte, že během pár dnů si na ně zvyknete vy i váš jazyk.

3. Protože vám pomůžou s prevencí vážných problémů

Výzkumy ukazují, že křivé zuby se vyskytují u dospělých stejně často jako u dětí. Pokud nemáte srovnané zuby, je poměrně vysoká pravděpodobnost, že si je nikdy úplně nevyčistíte. A v důsledku toho si můžete způsobit celou řadu potíží. Od zubního kazu přes zánět čelisti až po paradontózu.

Možná vás děsí představa, že s rovnátky si budete muset čistit zuby po každém jídle a zapomenout na mlsání mezitím, zároveň ale investujete do zdravé budoucnosti vašeho chrupu. Mějte na paměti, že rovné zuby nejsou čistě estetickou záležitostí.

4. Protože podpoří vaše celkové zdraví

Problémy s chrupem nejsou jedinými zdravotními potížemi, kterým můžete čelit, pokud nemáte rovné zuby a neřešíte je ortodontickou péčí. Kvůli zubům můžete trpět bolestmi hlavy nebo ušní dutiny. Pokud vaše zuby „nelícují“, může se vám stát, že si kvůli nedokonalému kousání vypěstujete také trávicí potíže.

Tlak, který na vaše čelisti vyvíjí rovnátka, je sice trochu nepříjemný, ale oproti výše jmenovaným potížím je pouze dočasný a zdaleka ne tak ochromující. Pokud se vám do rovnátek nechce právě kvůli obavě z bolesti, myslete na to, co všechno jinak riskujete.

5. Protože dnešní rovnátka jsou jiné kafe

Podobně jako ostatní vynálezy se i rovnátka za posledních pár desítek let vyvinula k lepšímu. Jsou úplně jiná než ta, co jsme nosili jako děti. Jsou menší, lehčí a neviditelná. Navíc vás vůbec neomezují v ústní hygieně a fungují efektivně, tudíž se doba potřebná k jejich nošení zkracuje na několik měsíců.

Technologická zlepšení zjednodušila celý proces. A bolest, kterou cítíte kvůli tlaku, není už zdaleka tak silná, jakou jste možná zažívali jako děti. Možná vám ze začátku budou nepříjemná, ale rozhodně si o ně neporaníte jazyk.

6. Protože jako dospělí si je konečně můžete dovolit

Což možná nemohli vaši rodiče, když jste byli malí. Ale vy už můžete. Investujete tak nejen do svého vzhledu, ale i zdraví, a taková investice se vždycky vyplatí.

7. Protože žijeme déle než naši předkové

Díky stále se zlepšující dentální péči si mnozí z nás vezmou zuby do hrobu, proto má smysl si je srovnat i v dospělém věku. Podle Americké ortodontické asociace si dokonce rovnátka pořizuje stále více seniorů, protože jim umožňují žít kvalitnější život i v důchodu. Místo čekání na smrt si zaslouženě užívají čas, kdy už mají málo povinností, zato hodně volna.