Něco málo z historie. Neviditelná rovnátka existují už dvacet let

Neviditelná rovnátka nejsou na trhu úplní nováčci. Inovativní produkt se poprvé objevil na konci devadesátých let. Nejdřív v Kalifornii, pak v dalších částech světa.

11.2.2020
Čtení na 3 minuty

„Od té doby je pacientům doporučujeme. Přinesla tehdy skutečnou revoluci v péči o zuby,“ říká Thomas Zartmann, který je partnerským lékařem německé pobočky Beyli Dental. Samozřejmě se za těch dvacet let proměnila. Zlepšilo se použití materiálů, ale i vytváření počítačových modelů. Na scénu přišly 3D tiskárny.

„Zubní medicína se od doby mých studií mění vlastně nepřetržitě,“ vysvětluje zubní lékař. „Především hledáme co nejméně invazivní metody. V centru zájmu je dnes zcela evidentně estetika a celkové zdraví ústní dutiny.“

Thomas Zartmann, partnerský lékař Beyli Dental


Kovům odzvonilo

Pokud jde o neviditelná rovnátka, ta zažívají největší boom právě v poslední době. Materiály, jako je kov, postupně mizí. Více se pracuje s keramikou a s biokompatibilními materiály, ze kterých se vyrábějí právě i neviditelná rovnátka. I proto jsou daleko šetrnější k ústní dutině než ta klasická, kovová.

„Pacienti se s nimi navíc smiřují výrazně lépe. Prostě proto, že nejsou vidět,“ dodává Thomas Zartmann. „Můžete je mít na sobě v průběhu celého dne, a nikdo si toho nevšimne.“ Jednoduše vás nijak neomezují, a to co se týká estetiky i celkového komfortu. Navíc se zuby ve většině případů srovnají rychleji a celý proces je flexibilnější.