Na zubní kartáček existují tisíce patentů. Teď ho dorovnávají rovnátka

Proč je jedna z nejstarších hygienických pomůcek lidstva pro vynálezce stále tak zajímavá? Nestačilo by mít jeden model, který navíc podal osobně Nikola Tesla?

4.11.2019
Čtení na 6 minut

I na nejdůležitější hygienické pomůcce lidstva je stále co vynalézat. Když se podíváte do celosvětové databáze patentů, tak jak ji shromažďuje firma Google, se slovem zubní kartáček (toothbrush) je spojeno 55 821 patentů. Úplně nejstarší patent je z roku 1888 a žádost podával a vyplňoval vlastnoručně sám Nikola Tesla. Navíc je na elektrický motor. Na principech indukce a elektrického motoru je samozřejmě postaveno celé odvětví moderních elektrických kartáčků. I zdánlivě prastaré vynálezy tak dnes mohou sloužit něčemu úplně jinému, než tvůrce zamýšlel.

Jsou tisíce způsobů, jak vyčistit zuby

Každý zubař vám řekne, že nezáleží na kartáčku ani na zubní pastě, ale především na technice čištění. Ale přesto existují tisíce vědců, kteří tento názor chtějí popřít. I autor textu miluje svůj Sonicare. Je přesvědčen, že už na první pocit, když si po čištění zubů přejede jazykem po vnitřní straně zubů, cítí rozdíl od použití klasického kartáčku, ať si s ním šmrdlá zuby jakkoli dlouho a přesně podle návodu zubní hygieničky. Jasně, je potřeba to střídat, ale pokrok nezastavíš. Zmíněné desetitisíce patentových záznamů se samozřejmě ukládaly dlouhá léta.

Který patent je nejnovější?

Poslední zářez má čínský vynálezce jménem 王光建 z července letošního roku. Jeho mezizubní kartáček má specificky zastřižené štětiny a specificky klínovitý tvar. Sáhodlouhý popis vysvětluje, co z toho všeho pro lidstvo vyplývá za výhody. A tady je právě ten problém, podobných patentů jsou tisíce. Krátké štětiny, dlouhé štětiny, dokulata štětiny, držátko skládací, držátko ze slona i z umělého slona. Vývoj prostě probíhá po malých krůčcích.

Nejsou všechny ty vynálezy jen hlouposti?

Jsou to přitom jen opravdu uznané patenty, žádné hlouposti. Patentovou žádost uznanou jen o pár dní dříve před Číňanem má americká společnost Procter and Gamble. A nákres stejně jako stovky jiných patentů vypadá jako takové ty pouťové kartáčky, které se válí všude po drogeriích se štětinami na všechny strany v nejrůznějších úhlech.

A kdo to vlastně všechno vynalézá?

Zajímavé je, že drtivá většina světových kartáčkových patentů podle výsledků na Googlu patří společnosti Colgate-Palmolive. Ta má značky jako Colgate, Elmex, Meridol. Většina patentů se tedy bude týkat spíš zubních past. Druhá je japonská korporace Lion Corp. a až čtvrtá v hitparádě je Procter & Gamble, což je Braun, Gillette i Oral-B. Taky jsou to ale samozřejmě slaďounké tyčinky Mars na podporu zubních kazů, abychom byli féroví.

Jak je to s těmi rovnátky?

Zdálo by se, že vynálezů týkajících se rovnátek může být pár kusů, ale opak je pravdou. Momentálně jde o 3300 rovnátkových vynálezů, což vůbec není špatné. Dokonce i speciální neviditelná rovnátka byla zmíněna už ve 2500 patentech. Zajímavá je i křivka vývoje. Zatímco u zubních vynálezů kulminoval výbuch aktivity mezi roky 2001 a 2004, což nejspíš odpovídá nástupu zmíněné převratné sonické technologie, u neviditelných rovnátek je vrchol inovací právě teď. Je tedy skvělá doba nastoupit do rozjetého vlaku. Srovnejte se!

Článek původně vyšel v magazínu Beyli Dental. Přečtěte si celý magazín.