Pět věcí, na které si dát pozor, když uvažujete o neviditelných rovnátkách

Firem, které neviditelná rovnátka nabízejí, je čím dál víc, a pro běžného zákazníka nemusí být úplně lehké se v nich vyznat. Které otázky si položit, než si rovnátka objednáte?

4.12.2019
Čtení na 5 minut

Na internetu narazíte na řadu firem, které nabízejí rovnátka „na doma“, často bez jediné návštěvy lékaře. Většinou sídlí ve Spojených státech, kde pro rovnání zubů platí jiná legislativa. Podle českých zákonů může neviditelná rovnátka předepsat jen ortodontista (a žádný jiný zubní lékař). „Zaoceánská“ rovnátka si přesto pořizují i lidé v Česku, které před tím nedávno varovala Česká ortodontická společnost.

Zvažujete-li léčbu neviditelnými rovnátky, zkuste si vždy odpovědět na následující otázky. Ujistíte se tak, že se jedná o důvěryhodnou firmu, která spolupracuje s prověřenými lékaři a které můžete péči o svůj chrup (a celou ústní dutinu) bez obav svěřit. Jedná se přece o vaše zdraví.

1. Chtějí ode mě víc než jen selfie?

Pouze fotka vašeho obličeje nebo zubů nestačí k tomu, aby lékař mohl určit, zda se pro vás neviditelná rovnátka hodí, nebo ne. U Beyli Dental vás po úvodní telefonické konzultaci pošleme přímo k ortodontistovi. Na bezplatnou prohlídku si s sebou vezmete rentgenový snímek z poslední doby; pokud ho nemáte, udělají vám nový.

Ortodontista vám prohlédne zuby i celou ústní dutinu, vytvoří 3D sken nebo otisk zubů a případně také rovnátka na zkoušku. Můžete se s nimi seznámit předtím, než vám začneme vyrábět ta „naostro“.

2. Kdo se o mě bude starat?

Znáte jméno ortodontisty, který se vaším případem bude zabývat? Víte, kde působí, jaké má vzdělání a odbornost? Víte, zda má oprávnění k tomu, aby pracoval na území Česka? To všechno byste měli vědět nebo být schopni dohledat ještě předtím, než se do léčby pustíte. Například v Beyli Dental partnerské ortodontisty, se kterými spolupracujeme, pečlivě vybíráme. O tom vašem se vše dozvíte už během úvodní telefonické konzultace.

3. Posoudil lékař, zda se pro mě léčba hodí?

Neviditelná rovnátka dokážou pomoci v řadě případů – od lehkých korekcí až po výrazné opravy. Nehodí se však úplně pro každého. Je důležité, aby lékař před začátkem léčby opravdu dobře prohlédl jak vaše zuby, tak dásně, a podle toho určil, zda jsou pro vás neviditelná rovnátka vhodnou metodou. Pokud ne, může doporučit jinou. Pokud ano, vytvoří vám léčebný plán na míru.

4. Budu k lékaři chodit průběžně?

Určitě by to nemělo skončit u první prohlídky. U Beyli Dental se o vás po celou dobu léčby stará jeden ortodontista: od první kontroly po závěrečnou. V průběhu léčby k němu navíc chodíte na pravidelné prohlídky, na jejich počtu se domluvíte individuálně.

5. Co vím o samotných rovnátkách?

Nabízí firma informace o technologii, s jejíž pomocí se neviditelná rovnátka vyrábějí? Uvádí, jak jsou tvarovaná, zda přesahují na dásně, jak často je budete střídat a zda se materiál v průběhu léčby nějak mění? Informuje o správném čištění? Nic z toho by u seriózní společnosti nemělo chybět. A všechno vám to může pomoci při rozhodování. Tak si na to posviťte.