Kdo se stará o úsměvy? Se zubními lékaři nejen o rovnátkách

Denně se potkávají s lidmi, kteří touží po hezčím úsměvu, a sledují, jak rovné zuby dokážou pozvednout sebevědomí. Možná právě vám předepíšou neviditelná rovnátka.

9.1.2020
Čtení na 5 minut

MDDr. Kateryna Mourati

Zubní lékařka – ortodontistka, H33 Dental Office, Praha 4

Co vás přivedlo do Česka?

Přijela jsem studovat zubní medicínu, nejprve na Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové. Specializaci v ortodoncii jsem získala v Praze, na 1. lékařské fakultě UK. Pak jsem začala dělat tady na klinice a už jsem tu zůstala.

Dá se v oblasti zubní medicíny hovořit o trendech?

Sledování trendů je čím dál výraznější součástí životního stylu, nejspíš je to i vlivem sociálních médií. Promítá se to i do vývoje ortodoncie. Dřív všechna „cool děcka“ nosila rovnátka s barevnými gumičkami. Teď je poptávka po tom, aby rovnátka byla co nejméně viditelná. Ideálně vůbec.

Na základě čeho lidem doporučujete neviditelná rovnátka?

Právě proto, že jsou teď v módě, si o ně pacienti často říkají sami. Hlavně dospělí. Dělají si dopředu rešerše a většinou přesně vědí, co chtějí. I když to samozřejmě neznamená, že metoda, kterou si přejí, pro ně nutně bude ta pravá. Existují složitější případy, které vyžadují odlišné metody léčby.

Existuje spojení mezi zuby a psychickým zdravím?

Rozhodně, a začíná to už ve velmi nízkém věku. Děti umějí být kruté. Nevědí, že když si z někoho dělají legraci, můžou mu psychicky uškodit. A často jsou oběťmi šikany právě děti s křivými zuby nebo předkusem. Puberťáci k nám pak chodí s tím, že se stydí usmát, a dospělí říkají, že se radši usmívat úplně přestali. Výzkumy potvrzují, že se lidé po srovnání zubů opravdu smějí víc. My to vlastně vidíme i na fotkách pacientů před a po: na konci léčby se usmívají přirozeněji než na začátku.

Co dokáže vykouzlit úsměv vám?

Slunečný den, ten zaručeně!

MUDr. Giuseppe Marra

Specialista v lingvální ortodoncii, H33 Dental Office, Praha 4

giuseppe_marra.jpg

Co vás přivedlo do Česka?

Od roku 2008 jsem působil jako ortodontista v Itálii. Mám ale italské kamarády, kteří už dlouho žijí tady v Česku. Nejdřív jsem za nimi jezdil na dovolené, časem jsem díky souhře náhod i lékařským kolegům skončil na klinice DH33. Nejprve na stáži, teď už jsem hrdým ortodontickým konzultantem.

S jakými problémy se v posledních letech setkáváte?

Většina pacientů řeší estetiku. Nejčastějším požadavkem je hezčí úsměv a celkové vylepšení vzhledu. Při první návštěvě se pacientů vždycky ptám, co přesně se jim na jejich úsměvu nelíbí. Tak pro ně můžu vybrat nejvhodnější ošetření a vysvětlit jim, co s pomocí ortodontické léčby zvládnu, a co už ne.

Co rozhoduje o tom, který typ rovnátek doporučíte?

Poté, co si vyslechnu motivaci pacienta, udělám rentgen a zkontroluju ústní dutinu. Následně pacientovi nabídnu možnosti léčby, které se hodí právě pro jeho případ, pro jeho situaci. Zrovna neviditelná rovnátka už dnes zapadají do většiny ortodontických plánů, které pro ně připravuji.

Všímáte si po srovnání zubů i zlepšení psychického stavu?

Ano, vypadá to, že existuje spojení mezi úsměvem člověka a jeho sebevědomím. Sám v praxi pozoruji, že u pacientů dochází k pozitivní změně, co se psychiky týče. S novým úsměvem hned působí sebejistěji. Promítne se to do jejich mezilidských vztahů, zlepšuje se celková kvalita života.

A co dokáže vykouzlit úsměv vám?

Krásný den bez mráčku strávený u moře.

MUDr. Hana Lukešová

Specialistka na ortodoncii, Klinika Ortovia, Praha 5

hana_lukesova.jpg

Existuje spojení mezi zuby a psychickým zdravím?

Ano, srovnání zubů určitě může zlepšit celkové psychické rozpoložení daného člověka. Je podle mě samozřejmostí, že hezký úsměv zvyšuje sebevědomí.

S jakými požadavky se v poslední době setkáváte?

Chodí za mnou čím dál tím víc dospělých se stále většími nároky na léčbu. Nově se také dost zajímají právě o neviditelná rovnátka. Dozvídají se o nich z médií, internetu, sociálních sítí, a ptají se mě na možnosti léčby.

Na základě čeho jim neviditelná rovnátka doporučujete?

Záleží na konkrétní situaci pacienta a jeho ústní dutiny. Osobně bych je doporučila pro léčbu lehčích vad.

Co vykouzlí úsměv vám?

Příjemný a spokojený pacient.