Devět věcí, které jste možná nevěděli o úsměvu. Sníží vám tep a okouzlí okolí

Často se usmíváme při pohledu na něco milého nebo proto, že se nám v životě něco podařilo. Věděli jste ale, co všechno takový obyčejný úsměv dokáže?

25.12.2019
Čtení na 4 minuty

1. Úsměv spojuje

Neurony v mozku mají synchronizační tendenci, která nás nevědomky sladí s tím, s kým jsme zrovna v kontaktu. Když se na nás někdo usměje, máme tendenci se na něj také usmát. Reakce mozku, která nás automaticky vede k úsměvu nebo smíchu, navíc podle výzkumu Wellcome Trust představuje způsob, jak zrcadlit chování druhých. A to zase hraje významnou roli při budování vztahů mezi lidmi ve skupině.

2. Je to náš úplně první výraz

Víte, že miminka se začínají usmívat už v prostorách matčiny dělohy? Doteď se neví, čemu se v bříšku vlastně smějí, nejčastěji se tak ale děje ve chvílích, když usínají nebo se naopak budí.

3. Úsměv posiluje obranyschopnost

Úsměv od ucha k uchu, ten, při kterém musíte jemně přimhouřit oči. Přesně takový dokáže účinně naboostovat náš imunitní systém. Úsměv od srdce totiž přirozeně snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu v lidském těle.

4. Usmívat se je dřina!

Abychom se usmáli, musí zapracovat přesně 26 svalů, takže směle do toho. Procvičte je!

5. Vyrábí pro nás hormony štěstí

Když se usmějeme, podnítíme tím v mozku chemickou reakci, při které se uvolňují hormony dopamin a serotonin. Prvně zmíněný zvyšuje naše pocity štěstí, ten druhý zase snižuje úroveň stresu.

6. Úsměv nám sníží srdeční tep

Nezáleží přitom na tom, jestli je upřímný, nebo falešný. Mozek totiž zaznamenáním svalové aktivity při úsměvu uvěří, že se děje něco veselého, a už se neobtěžuje zjišťovat, jestli je smích opravdu od srdce, nebo jste jej obelhali. Dokonce i vynucený úsměv dokáže snížit stres a srdeční tep.

7. Jsme díky němu přitažlivější

Podle výzkumů profesora Alexandra Todorova, psychologie z Princetonské univerzity, považuje většina lidí ty, co se usmívají, za hezčí a atraktivnější. „Úsměv je ten nejlepší make-up, jaký může žena nosit,“ pronesla kdysi Marilyn Monroe. Ale platí to i o mužích!

8. Zaručí nám úspěch u šéfů

Kdybyste byli zaměstnavatel, jakého zaměstnance byste upřednostnili? Toho, který se stále jen mračí, nebo toho, který se tváří mile a sem tam se i usměje? Úsměv v těch, co nám šéfují, budí dojem, že nás práce baví a že je zároveň radost s námi spolupracovat. Mimochodem – je to tak trochu cestička k vyšším pozicím.

9. Úsměv je univerzální

Rozumí mu každý člověk na planetě Zemi. Je to projev přízně, laskavosti i naladění se na stejnou vlnu. Nebojte se proto usmívat klidně i jen tak. Třeba tím někomu uděláte radost. Text: Viola Černodrinská