Babské rady, jak čistit rovnátka. Pomůže vinný ocet i jedlá soda

Vaše babička je možná nemohla nosit, ale věděla by, jak je čistit. Přečtěte si vyzkoušené tipy a triky pro případy, kdy zrovna nemáte po ruce speciální přípravek.

23.9.2019
Čtení na 5 minut

Ústní hygiena je důležitá a pravidelné čištění rovnátek k ní patří. Vyhnete se tak zánětům i nepříjemnému zápachu z úst. A navíc budou rovnátka bez poskvrny po celý týden, kdy je nosíte. Teoreticky k tomu stačí vlažná voda a měkký zubní kartáček. Chcete-li se však opravdu zbavit všech bakterií a nečistot, zkuste přidat ještě některou z následujících ingrediencí.

Bílý vinný ocet

V hrnku smíchejte polévkovou lžíci octa a 1,5 dl vlažné vody. Rovnátka do směsi ponořte asi na 15 až 20 minut. Na závěr je důkladně vypucujte kartáčkem, zbavíte se tak veškerých nečistot i octové pachuti.

Jedlá soda

Čajovou lžičku jedlé sody přimíchejte k 1,5 dl vody a dopřejte jim hodinu na odmáčení. Mezitím se můžete třeba naobědvat nebo navečeřet. Na závěr rovnátka dobře vyčistěte kartáčkem a opláchněte pod tekoucí vodou.

Mýdlo

Mělo by být neparfemované a bez přidaných barviv, jinak se rovnátka můžou poškodit nebo zabarvit. Ideální je antibakteriální čiré mýdlo ve formě gelu. Trochu ho smíchejte s vodou a na 20 až 30 minut do něj rovnátka ponořte. Potom je vyčistěte kartáčkem a pečlivě opláchněte.

Na co si dát pozor?

Abyste neviditelná rovnátka udrželi v perfektní čistotě…

  • Nikdy nic nejezte a nepijte sladké nápoje, když je máte nasazená.
  • Nikdy je nemyjte v horké vodě. Mohla by je totiž deformovat.
  • Vždy je po použití opláchněte a před každým nasazením si vyčistěte zuby.
  • Vždy, když je nepoužíváte, je uchovávejte v krabičce.